Co je to DRAFT?
Draft je limited formát. Limited se nehraje s balíčky, které si hráči připraví doma, ale s balíčkem, který sestaví z rozbalených boosterů.


Při draftu si hráči sednou ke stolům po osmi (pokud možno), každý dostane 3 boostery, z nichž jeden následně všichni najednou otevřou, prohlédnou si karty v něm obsažené, jednu si vyberou a pošlou všechny karty hráči sedícímu po levici. Zprava pak dostanou jiné karty, z nichž si opět jednu vyberou a zbytek pošlou opět doleva. Takhle postupně všechny karty obchází stůl až do chvíle, co si je hráči všechny rozeberou, načež všichni rozbalí svůj druhý booster a opakují to samé, jen s malou změnou, tentokrát všichni posílají zbylé karty doprava. Poté, co všechny rozeberou, otevřou třetí booster, jednu kartu vyberou a stejně jako u boosteru prvního posílají karty doleva.

Z takto „nadraftovaných“ karet si pak za pomoci základních zemí, které si přinesli, nebo je zapůjčil organizátor, postaví svůj balíček obsahující minimálně 40 karet, zbylé karty pak tvoří sideboard, který hráči můžou využívat při druhé a případně třetí hře.

Základní otázka tedy zní, když mám karty v ruce, kterou si mám vybrat?

Co je při draftu důležité?

  1. Znalost sady, znalost karet. Nemusíte je znát nazpaměť. Ale měli byste mít alespoň základní představu o tom, co se rozbaluje, a jaké mechaniky můžete využít.
  2. Strategie, barvy. V každém setu jsou určité strategie lepší, a určité barvy silnější. Je dobré vědět, které to jsou, a takovou strategii či barvu zařadit.
  3. Znalost nejsilnějších karet. To jsou karty, které chcete hrát, které si chcete při hře líznout. Musíte umět tyhle karty rozpoznat.
  4. Zkratka B.R.E.A.D. pomůže, když nevíš.
  5. Manová křivka. Při draftu sleduj a buduj baliček podle manové křivky.

Zkratka B.R.E.A.D. představuje nedokonalý, ale přeci jen užitečný systém při navrhování balíčků pro limited formáty. Poskytuje solidní základnu nejen pro začátečníky.
Při draftování karet do balíčku postupujte tak, že hledejte karty sestupně podle písmen zkratky.

Co znamenají jednotlivá písmena zkratky?

  1. Písmeno B – bomby. Bomba může být Planeswalker, bytost, nebo i násobný, hromadný removal, zabíjení více bytostí nebo odstranění více jiných permanentů. Prostě karta, která často dokáže sama vyhrát hru, otočit hru. Karta, na kterou musí soupeř rychle mít odpověď. Takové karty obyčejně určují, jaké barvy budeme hrát. Nejsou-li k dispozici žádné takové bomby, hledejte tzv. mini-bomby, karty s nižším power-levelem.
  2. Písmeno R – removal. Takové karty eliminují hrozby, a jsou pro limited velmi důležité, protože jich není mnoho. Dokážou si poradit se soupeřovými bombami, a uvolnit cestu těm našim. Můžou to být také šikovné combat triky, které můžou pomoci odstranit soupeřovu velkou hrozbu.
  3. Písmeno E – efficient, nebo evasion. To jsou bytosti s užitečnými, využitelnými abilitami, first strike, menace, deathtouch, nebo se schopností vyhnout se soupeřovým blokerům, jako je flying, trample, neblokovatelnost. Měly by mít adekvátní mana cost.
  4. Písmeno A – aggro. Draft je rychlý formát. A jsou agresivní výplně balíčku, jedno, dvoumanové bytosti, zabíjení, které vytvoří tlak, než se dostanete ke svým bombám, které soupeře dorazí. Udělí zranění, podpoří tempo.
  5. Písmeno D – dregs. Zbytky, marné karty, které většinou skončí v sideboardu, ale proti některým balíčkům mohou pomoci, mohou být užitečné. Neberte karty v jiných než svých barvách, stejně je nebudete hrát. Pokud k vám ale doputuje balíček, ve kterém není nic, co byste vyloženě chtěli, nic z B.R.E.A … ale je tam karta, proti které byste hrát opravdu nechtěli, berte ji.

Tolik teoretický základ. Už byste se měli umět rozhodnout, kterou kartu si vybrat. Pokud je v balíčku více karet, které se vám mohou hodit, dejte si je na vrch a rozhodujte se mezi nimi. Přemýšlejte o tom, která z karet, na něž si myslíte, by třeba mohla obejít celý stůl a vrátit se k vám, a která určitě ne. Spěch je špatný rádce. Booster si prohlédněte opravdu dobře.  Potom co se k vám vrátí, zkuste rozpoznat, které karty zmizely a které obešly stůl. Možná zjistíte, že některá z barev je překvapivě volná. Nebo naopak, jiná barva zcela chybí. Pokud je to ta vaše, možná stojí za to ji změnit. Nebojte se draftovat i karty do sideboardu. S některými kartami nebo strategiemi v základu počítat nemůžete, ale je dobré být na ně připraven.

Nyní je na řadě praxe. Pouze zkušenosti vás posunou dál. Uvidíme se na turnaji!