Constructed

Pokud se turnaj hraje v Constructed formátu, znamená to, že si na něj musíte přinést svůj vlastní balíček, který si doma předem připravíte a během turnaje s ním hrajete. Tento balíček musí obsahovat minimálně 60 karet, navíc si můžete přidat i volitelný sideboard, v němž můžete mít maximálně 15 karet a po první i druhé hře s jakýmkoli soupeřem můžete libovolně měnit karty v základním balíčku za karty ze sideboardu s tím, že počet karet v základu i v sideboardu musí po této výměně zůstat stejný. Před každou první hrou s dalším hráčem ale musíte „odsidovat“, tedy vrátit karty mezi základním balíčkem a sideboardem tak, abyste měli vše v původním stavu. Sideboard ti tak dává skvělou možnost, jak reagovat na soupeřovu strategii. Ale pozor, kromě základních zemí (kterých můžeš hrát, kolik chceš) nesmí celkový počet kopií jedné karty v základu i sideboardu dohromady přesáhnout 4 kusy.

Jednotlivé Constructed formáty se pak liší podle toho, jaké karty jsou na nich povoleny:

Block Constructed

Jak již samotný název napovídá, na „Bloku“ jsou povoleny pouze karty, které vyšly v daném (obvykle v tom aktuálním) bloku. Tak například na Scars of Mirrodin Block Constructed můžete hrát pouze karty ze sad Scars of Mirrodin, Mirrodin Besieged a New Phyrexia. Podrobnější informace, včetně seznamu zakázaných karet, naleznete zde.

Standard

Na Standardu se smí vždy hrát pouze karty, které vyšly v posledních dvou blocích (tedy v tom aktuálním a v tom předchozím) a základních sadách, které vyšly po těchto blocích. Aktuální seznam edic a zakázaných karet naleznete zde.

Pioneer

Nejnovější nerotující constructed formát, na kterém je možno hrát s kartami, které vyšly v edicích Return to Ravnica a novějších. Aktuální seznam edic a zakázaných karet naleznete zde.

Modern

Nerotující constructed formát, na kterém je možno hrát s kartami, které vyšly v edicích s moderním designem, tj. od osmé edice výše. Aktuální seznam edic a zakázaných karet naleznete zde.

Legacy

Legacy je formátem, kde si můžete užít téměř všech kouzel, která kdy v Magicu byla vydána, tedy až na ta nejsilnější, která byla vyhodnocena jako příliš mocná a na Legacy jsou zakázána. Seznam takto zakázaných karet nalezneš zde.

Vintage

Nejobsáhlejší oficiální formát Magicu, na kterém potkáš i ta kouzla, která byla na Legacy pro svou sílu (a cenu) zakázána. Na Vintage jsou zakázány pouze karty, které jsou pro dnešní hraní Magicu nevhodné (tedy především karty vztahující se k „ante“, tedy kartám „vsazeným na výhru“). I zde ale jsou některé karty považovány za příliš silné, a tak jsou omezené, díky čemuž si každou můžeš ve svém balíku zahrát nejvýše jednou. Seznam zakázaných (banned) a omezených (restricted) karet najdeš na této stránce.

Pauper

Nerotující formát, na které lze hrát jen karty, které někdy vyšly v nejběžnější raritě, tedy common. Aktuální seznam edic a zakázaných karet naleznete zde.

Brawl

Stavíte 60-ti karetní balíček kolem jedné legendární bytosti či planeswalkera, všechny karty (kromě basiců) můžete mít v decku jen jednou a musí se jednat o karty, které jsou legální na Standardu. Vaše legendárka/planeswalker začíná v command zone a můžete ji zahrát za její mana cost, po té vždy stojí o dvě many víc. Každý hráč začíná s 25ti životy v duelu, se 30ti životy v multiplayeru. Více informací a zabanované karty naleznete zde.

 

Limited

„Limited“ možná zní trochu omezeně, ale to se rozhodně netýká zábavy, která je s ním spojená, jde čistě o vysvětlující pojem, který nám jednoduše říká, že si svůj balíček můžeme postavit z omezeného množství karet. Tato stavba pak probíhá přímo na turnaji pomocí určitého množství boosterů, z nichž získáme karty způsobem přesně určeným jedním ze dvou níže popisovaných formátů. Boostery pak většinou pochází z nejnovější edice nebo bloku a z karet, které podle pravidel daného formátu získáme, si postavíme balík s minimálně 40 kartami (při stavbě tohoto balíku můžeme použít libovolný počet základních zemí, které nepochází přímo z boosterů), ostatní karty pak můžeme použít jako sideboard, z něhož lze po první i druhé hře s daným soupeřem libovolně přidávat nebo měnit karty do základního balíku, který ale vždy musí obsahovat alespoň 40 karet.

Limited se dělí na dva druhy:

Sealed Deck

Sealed deck se řídí poměrně jednoduchým pravidlem: Dostanete šest boosterů, rozbalíte je a ze všech obsažených karet si za pomoci základních zemí postavíte balíček čítající minimálně 40 karet.  Poté vytvoříte soupis, v nemž vyznačíte základní část a tomuto soupisu pak váš balík musí odpovídat na začátku každé první hry s novým soupeřem.

Booster Draft

Na Draftu se vše řídí trochu složitějšími pravidly: Hráči si sednou ke stolům po osmi, každý dostane 3 boostery, z nichž jeden následně všichni najednou otevřou, prohlídnou si karty v něm obsažené, jednu si vyberou a pošlou všechny karty hráči sedícímu po levici. Zprava pak dostanou jiné karty, z nichž si opět jednu vyberou a zbytek pošlou opět doleva. Takhle postupně všechny karty obchází stůl až do chvíle, co si je hráči všechny rozeberou, načež všichni rozbalí svůj druhý booster a opakují to samé, jen s malou výjimkou – tentokrát všichni posílají zbylé karty doprava. Poté, co všechny rozeberou, otevřou třetí booster, jednu kartu vyberou a stejně jako u boosteru prvního posílají karty doleva.

Z takto „nadraftovaných“ karet si pak za pomoci základních zemí postaví svůj balíček obsahující minimálně 40 karet, zbylé karty pak tvoří sideboard, který hráči můžou využívat stejně jako u Sealed Decku.